e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  
Avtorske pravice Iskanje Avtorji Kazalo

Organizacija informacij

Naše vsakodnevno poklicno in socialno življenje včasih zahteva, da si ustvarimo podrobno arhitekturo o tem kaj vemo in kako so te strukture informacij povezane. Brez trdne in logične organizacijske strukture tudi vaše spletišče ne bo delovalo dobro, četudi je vaša osnovna vsebina natančna, atraktivna in dobro napisana. Izkustveni psihologi so ugotovili, da večina ljudi lahko zadrži samo štiri do sedem ločenih koščkov informacij v kratkem časovnem obdobju. Zaradi načina po katerem ljudje iščejo in uporabljajo navedene informacije, se priporoča, da so razdeljene na manjše, ločene enote informacij, ki so bolj funkcionalne in lažje za uporabo kot daljši, nedoločeni bloki.

Poznamo pet osnovnih korakov za organiziranje informacij:

  1. Razdelite svojo vsebino na logične enote.
  2. Vzpostavite hierarhijo pomembnosti med enotami.
  3. Uporabite hierarhijo za strukturo razmerij med enotami.
  4. Zgradite spletišče, ki sledi strukturi informacij.
  5. Analizirajte funkcionalni in estetski uspeh vašega sistema.

Delčki informacij

"Večina informacij v svetovnem spletu je zbrana v kratkem napotnem dokumentu." To je delno res za spletišča, ki hranijo večinoma tehniško in administrativno vsebino. Dolgo časa, preden so iznašli splet, so tehniški pisci odkrili, da bralci cenijo te kratke sklope informacij, ki jih je lahko poiskati in hitro pregledati. Ta metoda za predstavljanje informacij je bila uspešna na spletu zaradi več razlogov:

Predstava o delcih informacij mora biti prilagodljiva in vsebovati red, logično organizacijo in priročnost. Naj nam sama narava vsebine priporoči, kako naj bi bila porazdeljena in organizirana. Včasih je smiselno, da imamo dolg dokument in porazdeljene sklope povezanih spletnih strani. Čeprav so kratki spletni dokumenti bolj zaželeni, je pogosto potreben dober občutek, da razsodno porazdelimo dolg dokument, še posebej če želimo, da so uporabniki zmožni izpisati ali shraniti ves dokument v enem koraku.

Razporeditev pomembnosti

Hierarhična organiziranost je navidezna pomembnost na spletu. Večina strani je odvisnih od hierarhije, od zelo posplošenih pregledov določenega spletišča (domača stran), do zelo naraščajočih specifičnih podmenijev in strani s kazali. Sklopi informacij morajo biti v določenem vrstnem redu po pomembnosti in organizirani po obnosnih med enotami. Ko se odločimo za logično zbirko pomembnosti, lahko zgradimo hierarhijo od zelo pomembnega ali posplošenega koncepta navzdol do najbolj podrobnih tem.

Razmerja

Ko smo soočeni z novim in kompleksnim informacijskim sistemom, moramo zgraditi miselni model. Te modele uporabljajo za ocenjevanje razmerij med temami in da lahko uganemo, kje najti stvari, ki jih ni bilo prej. Uspeh vašega spletišča bo odločil v veliki meri način, kako dobro se bo sistem ujemal z uporabnikovimi pričakovanji. Logična organizacija spletišča uspešno omogoča uporabnikom, da najdejo prave stvari na pravem mestu. Dosledne metode prikazovanja informacij, dovoljujejo uporabnikom, da povečajo svoje poznavanje od že znanih strani, do teh, ki so jim še neznane. Če uporabnike zavajamo z zgradbo, ki ni niti logična in napovedljiva, bodo zmedeni zaradi težke iznajdljivosti na strani. Vsekakor ne želite, da bi vaši uporabniki videli miselni model vašega spletišča tako:

Zmeden miselni model

Funkcionalnost

Ko smo izdelali spletno stran, moramo analizirati tudi funkcionalnost. Učinkovito postavljena spletna stran je stvar uravnoteženih odnosov menijev, domačih strani in posameznih strani z vsebino. Cilj je izdelati hierarhijo menijev in strani, ki na uporabnike delujejo naravno in jih ne zavajajo ali motijo uporabo strani.

Spletišča, ki vsebujejo površno postavljeno hierarhijo, so odvisne od okornih menijev in lahko poustvarijo še večjo zmešnjavo z nepovezanimi seznami nesorodnih informacij:

Slaba hierarhija

Sheme menijev so lahko pregloboke in pokopljejo informacije pod preveč plastmi menijev. Če bi lahko upravljali med plastmi menijev, kar bi nas pripeljalo do prave vsebine, bi ustvarilo zmedo:

Globoka hierarhija

Če naše spletišče raste zelo pospešeno, je zelo težko delo uravnoteženje menijev in vsebine strani. Povratne informacije uporabnikov (in analiziranje svoje lastne uporabe spletišča), nam lahko pomagajo pri odločitvah ali je naša menijska shema preživela svojo koristnost ali je oslabila področja. Zapletena zgradba dokumentov zahteva globljo menijsko hierarhijo, vendar uporabniki nikoli ne smejo biti prisiljeni v postopno prehajanje na strani, če je mogoč neposreden dostop do strani. Z dobro uravnoteženo, formalno hierarhijo lahko ponudimo uporabnikom menije, ki ponujajo hiter dostop do informacij in kažejo organiziranost naše spletišča.

Povzetek

Najpomembnejši korak v načrtovanju spletišča je organizacija informacij. Previdno moramo premisliti o tem, kaj in kako želimo nekaj sporočiti, da lahko postanemo osebno seznanjeni z vsebino spletišča. Ustvarimo načrt in koščke informacij v oddelke in pododdelke misleč na to kako bodo oddelki med seboj povezani in ustvarimo kazalo vsebine. Ta vaja nam bo brezmejno pomagala, ko bo prišel čas za ustvarjanje samostojnih strani našega spletišča in bo lahko odločujoča za nadaljnji uspeh spletišča.

Dobro organizirano kazalo je lahko glavno navigacijsko orodje na vašem spletišču. Ta seznam je več kot le seznam povezav - daje uporabniku pregled nad organizacijo, obsegom in pripovednem toku vaše predstavitve.

Kazalo strani podjetja Kodak

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Boštjan Pušnik