e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  

Prenos multimedijskih datotek

V omrežni tehnologiji imamo tri glavne komponente: strežnik, omrežni medij in odjemalca. Te tri komponente morajo delovati usklajeno, da je dostava spletne multimedije do uporabnika uspešna. Nobene razlike ni, če video uspešno dospe na uporabnikov računalnik in ga le-ta ne more predvajati ali pa sta strežnik in odjemalec povezana s prepočasnim računalnikom.

Največja neznanka izmed vseh neznank je pasovna širina. Če se aplikacija nahaja na visoko zmogljivem strežniku, potem je mogoče pričakovati dobre lastnosti. Lahko se predvidevajo tudi zmožnosti predvajanja na odjemalčevem računalniku. Te elemente se da včasih celo izmeriti. Toda zelo težko je predvidevati pasovno širino, razen če prenos ni v nekem zaprtem omrežju. Pasovna širina je odvisna od vrste povezave, spreminja pa se tudi v odvisnosti od časa.

Glede na različne pogoje, je zelo težko določiti parametre za izdelavo in prenos spletne multimedije. Parametri so odvisni od cilja in vsebine projekta. Če izdelate spletišče za šolski intranet, je lahko tehnološko zahtevnejši kot aplikacija, ki se bo prenašala po celem svetu po Internetu. Ključen pomen pri izdelavi multimedijskih aplikacij ima poznavanje uporabnikov in s temu primerna priprava multimedije.

Pretočni video

Pretočna tehnologija prenaša podatke uporabniku kontinuirano, toda ne prenese celotne datoteke. V optimalnih pogojih, je vsebina shranjena na strežniku, ki se dogovori z odjemalcem, kako naj mu pošilja podatke. Glede na te informacije, strežnik prilagodi tok podatkov tako, da v določenem času pošlje ravno prav podatkov odjemalcu.

Prenos pretočnega videa

Ilustracija: pretočni video

  1. Brskalnik zahteva prenos pretočnega videa
  2. Strežnik začne prenos podatkov
  3. Predvajalnik shrani v medpomnilniku manjšo količino podatkov in nato prične s predvajanjem. Prenos podatkov ter polnjenje medpomnilnika se nadaljuje med predvajanjem. Predvajalnik uporabi podatke neposredno iz medpomnilnika in jih nato izbriše. Predvajanje je lahko moteno zaradi praznega medpomnilnika in izgubljenih paketov.

Pretočni video ima mnogo prednosti, prva izmed njih je naključno dostop. Pretočno video dovoljuje posnetku, da se predvaja na katerikoli točki. Če želi uporabnik dostopati do zadnjih petih minut v eno uro trajajočem videu, lahko to stori s pomočjo kontrolnikov. Druga prednost so manjše zahteve po pomnilniškem prostoru na odjemalčevem računalniku. Pretočni video se predvaja neposredno, le nekaj ga je shranjenega v glavnem pomnilniku, na disku pa nič.

Pretočni video ima tudi slabosti. Za predvajanje posnetka v realnem času je potrebno predvajalniku vzdrževati povezavo s strežnikom, ki pošilja podatke. Če pride do motenj v omrežju, odjemalec ne more upravljati s posnetkom, podatki so izgubljeni. Pretočni video zahteva precej procesorjeve moči. Če je preslaboten, ne bo mogel obdelati vseh paketkov, ki so sicer do odjemalce prispeli nepoškodovani. Za pretočni video je potrebno pazljivo izdelati kompresijo, da datoteke niso prevelike in jih je mogoče predvajati v realnem času.

Nalaganje

Nalaganje medija je začasno shranjevanje na odjemalčevem računalniku v glavnem pomnilniku ali na disku. Večina videa te vrste je narejena tako, da si je med prevajanjem potrebno ogledati celoten posnetek od začetka datoteke. To pomeni, da je na računalnik potrebno naložiti celotno datoteko. Medij je mogoče poslati z istim protokolom, ki je zadolžen za prenos spletnih strani, HTTP, in zato ni potreben poseben strežnik. V primeru, da je hitrost prenosa večja od hitrosti predvajanja posnetka, je opzovanje filma nemoteno.

Nalaganje videa

Ilustracija: nalaganje videa

  1. Brskalnik zahteva nalaganje videa
  2. Strežnik prenese celoten video
  3. Video je shranjen na odjemalčevem računalniku
  4. Predvajanje se lahko prične že, ko je shranjena manjšo količino podatkov. Predvajanje je lahko moteno zaradi počasnejšega prenosa podatkov, kot jih lahko predvajalnik prikazuje.

Kvaliteta takšnega videa je v splošnem večja kot pri pretočnem. Ker ni potrebno predvajati filmov v realnem času, je lahko količina podatkov večja in s tem tudi kvaliteta videa. Ves material si je mogoče tudi v celoti preneseni na računalnik in ga predvajati kadarkoli kasneje.

Največja slabost nalaganja videa je shranjevanje podatkov na zahtevi na odjemalčevem računalniku. Tudi kratek film zahteva nekaj megabajtov prostora. Drugi problem je, da nalaganje videa ne omogoča naključnega dostopa. Če se želi ogledati le majhen delček celotnega filma, je potrebno naložiti celotno datoteko. Ena rešitev je razdelitev posnetkov na manjše delčke. To zmanjša zahtevo po prenosu večje količine podatkov in omogoča uporabniki uporabo samo želenega materiala.

Video posnetki na lynda.com

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Tine Horvat