e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  

Oblikovanje strani z multimedijo

Kombinacija nizke pasovne širine in primitivnost uporabniškega vmesnika spletnih strani predstavlja izziv za oblikovalce spletnih strani, ki želijo vključiti multimedijske predmete v svoja spletišča. Oblikovalci morajo seznaniti uporabnike, ko pridejo v področje, kjer se zahteva širokopasovne povezave.

Informiranje uporabnikov

Značilnost spleta je, da nikoli ne veste, kam boste prišli ali kaj boste našli. Za nekatere je ta negotovost vznemirljiva. Za večino pa je to sitnost, še posebej, če so morali na vsebino zelo dolgo čakati. Če bolj frustrirajoče je, če končno dobite zahtevano vsebino in material ni to kar ste želeli ali pa si vsebine zaradi neznanega formata ne morete ogledati. Z vsebino, kot je na primer multimedija na zahtevo, je še izredno pomembno dati uporabniku dovolj informacij, da sprejme ustrezno odločitev še pred klikom. Uporabnik mora biti pripravljen čakati za sprejem materiala.

Multimedia na strani Hubble

Vsebina z velikimi zahtevami kot so velike multimedijske datoteke naj ne bodo del osnovne zgradbe strani. Takšen material naj bo na sekundarni strani, ki je prej opisana in dostopna z glavne strani v spletišču, dodajte še mogoče kakšno sliko iz videa. K opisu medija dodajte velikost datoteke in predviden čas nalaganja. Dodajte povezave na strani s programsko opremo in kodeki. Izdelajte menije iz "čistega" HTML, saj se bodo strani naložile hitro in ne bodo zahtevale posebne programske opreme. Uporabniki morajo imeti jasno idejo o materialu, ki si ga bodo naložili. Vedeti morajo ali imajo sistem pravilno nastavljen in dovolj pasovne širine, časa in potrpljenja za ogled multimedije.

Zagotavljanje nadzora

Prepričajte se, da ste uporabniku dali informacijo o stanju in nadzor nad materialom, ki ga predvaja. Kontolnik QuickTime je zelo učinkovit vmesnik, ki zagotavlja nadzor in informacijo o stanju. Dovoljuje uporabniku, da nastavi glasnost predvajanja, da predvajanje zažene, prekine in ustavi, da se premika po videu ter da ima informacije o nalaganju in položaju v videu.

QuickTime kontrolniki

Če se ne doda kontrolnikov, uporabnik nima nadzora nad ogledom vsebine. Na primer, obiskovalec opazuje stran na javnem računalniku in okoli njega so tudi drugi (npr. v pisarni). Na strani je ponavljajoč zvok ptice v ozadju. Obiskovalec strani bo z zvokom vzbudil pozornost v okolici in druge morebiti tudi motil. V situaciji počutil kot ujetnik, saj ne more imeti nadzora nad računalnikom. Večina uporabnikov bo preprosto zaprla brskalnik in tako utišala zvok. To pa tudi pomeni, da ne bodo nikoli več obiskali te strani.

Ko se načrtuje vmesnik za multimedijo, je potrebno uporabniku dovoliti interakcijo. Vedno je potrebno dodati kontrolnike za multimedijo, prepričajte se, če uporabnik lahko rokuje z njimi. Izogibajte se raznim prednastavitvam, kot je na primer samodejno ponavljanje posnetka, in prepustite nadzor uporabniku. Pri samodejnem predvajanju videa se lahko zgodi, da se bo video predvajal še preden se bo v celoti naložila stran. Če ima stran tudi druge elemente, kot na primer opisno besedilo, bodo uporabniki, ki so želeli prebrati samo besedilo, samo zmedeni. Torej, načrtuj medijski vmesnik, da se bodo datoteke predvajale samo na izrecno zahtevo uporabnika.

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Tine Horvat