e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  

Dostopnost

Dostopnost je v veliki meri odvisna od tega tipa vsebine. Pa naj gre za tipografijo, grafiko ali multimedijo. Tako lahko v svojo stran vključiš nek model, s katerim določiš dostopnost uporabnikom, še posebej tistim, ki uporabljajo točno določeno tehnologijo dostopa do internetnih strani. Pri tem je potrebno upoštevati točno določene načine pristopov, ki jih boš uporabljal, bodisi določevanje meje, do katere lahko uporabniki segajo (če presežejo to mejo, so vrženi z internetne strani), bodisi narediti internetno stran, ki bo sprejemala vse uporabnike.

Ureditev smiselne tabele

Najpogostejši način onemogočanja dostopa do tvoje spletne strani določenim uporabnikom, je uporaba tako imenovane smiselne tabele. Če imaš stran zvečine narejeno iz tabel, je to lahko zelo moteče, za slepe uporabnike. Veliko slepih uporabnikov, se zanaša na programsko opremo, s katero si pomagajo pri branju internetnih strani. Pa naj gre za umetno branje ali pa ekran, ki prikazuje s pomočjo pisave za slepe. Trenutna programska oprema, ki se uporablja, bere kodo HTML dokumenta celico, za celico oziroma linearno, kar pomeni, da postane vsaka celica celotne tabele vrstica teksta, ki se bere zaporedno (predstavljaj si, da se ti celotna koda HTML dokumenta, ali v tem primeru koda neke tabele, na ekran izpiše v eni vrstici).

Zapleteno narejena tabela z gnezditvami, bo v HTML dokumentu tako ustvarila izgled, ki bo za normalnega človeka prav lep na pogled in preprost za razumevanje, medtem ko bo slepemu predstavljala le neke informacije in bite, ki se bodo kar od nekod pojavili in bodo uporabniku popolnoma nejasni. Še huje je v primeru, ko uporabniki uporabljajo še starejše čitalnike strani, ki ne gledajo izvorne kode, pač pa že prikazano stran. Tu se pojavi problem, saj začne programska oprema z branjem iz zgornjega levega kota in bere po vrsticah, tako da ustvari popolno zmešnjavo nekih neumnosti, ki se sploh ne nanašajo na dokument HTML, ki si ga je omislil avtor.

Potek bralnika na strani Web Teaching page

Boljša rešitev je uporaba pravil CSS. Namesto tabel se lahko uporabi druge elemente, ki ne povzročajo zmede. W3C tudi odsvetuje gnezdenje tabel in izdelavo celotne strani kot tabelo.

Ponujanje alternativ

V Internetu imamo veliko spletnih strani, na katerih si lahko ogledamo veliko, za oblikovanje zapletenih, gnezdenih, obsežnih, tehnološko naprednih itd. tehnologij, z uporabo programov kot je recimo Flash. Kljub vsemu, pa se te strani ne prikazujejo pravilno, če nimamo pravih verzij pravih programov. Če na nikakršen način ne gre ustvariti HTML dokumenta, kjer bi želeli določiti nek dostop, ustvari povezavo na stran, ki vsebuje podobno ali enako vsebino, v formatu, ki je bolj dostopen.

Če za navigacijo uporabljaš grafiko, se prepričaj, da si v navigacijo vključil redundantne tekstovne povezave, da so le-ti vidni uporabnikom. Prepričaj se tudi, da si vključil atribut alt za kakršnokoli grafiko in zemljevide.

Preglednost in stalnost

Vsi uporabniki, dajejo prednost spletnim stranem s pregledno in stalno oblikovano vsebino. S pomanjkanjem prostora in z različnim navigacijskimi pristopi, ki se ponovno naložijo na vsaki spletni strani, se je zelo preprosto v spletišču izgubiti. Za ljudi, ki niso obdarjeni s fotografski spominom (ki jih je zelo malo), je ta težava še veliko večje breme. Če gledamo dolgoročno, Internet ni nek prostor, kjer bi se dolgo časa zadrževale spletne strani, ki imajo zbadljiv ali nadut pristop do uporabnika. Če je le mogoče, ne ustvarjaj neke komplicirane navigacije na internetni strani, pač pa se zadovolji s preprosto in vsi uporabniki, bodo od tega imeli korist.

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Rok Kožuh