e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  

Dostopnost multimedije

Skoraj nemogoče je izdelati multimedijske predstavitve, ki bi bile dostopne vsakemu uporabniku v svetovnem spletu. Ko se v spletišče doda multimedijske vsebine, se izgubi del občinstva. Na primer, vidno prizadeti ne morejo videti slik, animacij in videa. Za dostop do vidnih vsebin je potrebno izdelati alternativno besedilo, ki ga lahko s posebnim programom sprejemajo tudi vidno prizadete osebe. Slušno prizadeti nimajo problemov z vidno zananvo gradiva, potrebujejo pa alternativo za zvočni material. Iniciative kot je Web Accessibility Initiative (WAI) so sestavile navodila kako pripraviti gradivo za osebe s posebnimi potrebami. Osebe so lahko tehnološko prizadete (počasne povezave, slaba strojna oprema) ali pa fizično. Tako na ene kot na druge morate razmišljati kot na vaše občinstvo.

Alternativne različice

Najboljša pot za zagotavljanje dostopnosti materiala je zagotavljanje alternativnih različic, ki so prilagojene za različne uporabnike. Na primer, če se izdela QuickTime video, se lahko izdela več različic z večjo in manjšo kvaliteto in kompresijo. Ko se zahteva film preko spleta, se lahko glede na uporabnikove zmožnosti in potrebe izbere najboljšo rešitev. Na ta način smo zadostili tehnološko prizadetim, za fizično prizadete pa lahko lahko dodamo še podnapise, besedilo.

Besedilo je najbolj dostopna vsebina. Za osebe s posebnimi potrebami je berljiv s pomočjo posebne programske opreme, ki prikazuje besedilo v braillovi pisavi. Glede na omejitve tehnologije, se besedilo naloži hitro in je lahko prikazan v negrafičnih brskalnikih. Še ena velika prednost besedila je možnost prevajanja vsebine v druge jezike. Najboljša alternativa multimediji je torej pisana beseda. Na primer, če je na strani video posnetek, je naenostavnejša alternativna zapis besedila za slušno prizadete. Besedilo se lahko doda na stran, še boljša možnost pa so podnapisi v videu. Video material se lahko poenostavi v zaporedje sličic z dodanimi opisi.

Video in njegov opis na spletišču NOVA

Najmanj kar lahko storite je uporaba "čistega" HTML za informacije o vsebini mulitimedijske vsebine. Na primer, lahko se uporabi atribut alt za kratek opis GIF animacije. Ker praktično vsi brsklaniki lahko obdelajo besedilo, lahko z dobrim opisom uporabniki vsaj minimalno razumejo nalogo multimedijske ali slikovne vsebine.

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Tine Horvat