e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Zgradba JavaScript

JavaScript je programski jezik zasnovan na skriptah, ki podpirajo razvoj komponent tipa odjemalec-strežnik v spletu.

JavaScript je sestavljen iz treh delov - iz jedra, strežniške in odjemalčeve strani. Arhitekturo ponazarja naslednji diagram:

js

Zgradba JavaScript

Jedro vsebuje vse skupne elemente jezika - sintakso, operatorje in stavke pa tudi nekatere ključne skupne predmete in funkcije. Vseeno pa je treba opozoriti, da so nekateri elementi uporabljeni drugače na strežniški in drugače na odjemalčevi strani. Jedro je zgrajeno v skladu s standardom ECMA-262, standardnim skriptnim jezikom, z nekaterimi dodatki.

Odjemalsko stran predstavlja internetni brskalnik. JavaScriptu so dodani predmeti, ki jezik povezujejo z brskalnikom. Tukaj je JavaScript zapisan kar v HTML dokumentih in ga brskalnik v celoti interpretira, ko uporabnik odpre HTML dokument, ki vsebuje JavaScript program.

Ko uporabnik naloži stran v brskalnik, le-ta interpretira izgled strani, kot ga določa HTML in tudi morebitne JavaScript programčke. V programčkih se lahko odzivamo na različne dogodke, ki jih sproži uporabnik (npr. miškin klik in podobno). To nam omogoča, da recimo preverjamo vnos že pri odjemalcu in ne šele ko bi podatki potovali preko mreže do strežnika.

Strežniška stran je tudi zapisana v obliki dokumenta HTML, dostopne pa so nam tudi številne možnosti, ki jih na odjemalski strani ne moremo početi - lahko dostopamo do podatkovnih baz različnih proizvajalcev, do datotek, ki so shranjene na strežniku, izmenjujemo podatke med uporabniki istega JavaScript programa in pa tudi komuniciramo z drugimi aplikacijami s pomočjo LiveConnect oziroma Jave. V dokumentu, ki vsebuje JavaScript za strežnik, je lahko tudi program za odjemalca, ki se bo seveda izvajal v odjemalčevem brskalniku. Program, ki naj se izvaja na strežniku, zapišemo med oznaki <server> in </server> . Zaradi večje kompleksnosti dokumentov HTML na strežniški strani, je potrebno le-te prevesti s posebnim prevajalnikom v vmesno obliko:

js

Prevajanje dokumentov na strežniku

Rezultat prevajanja je binarna datoteka, ki vsebuje tako dokument HTML kot tudi programčke. Ko odjemalec zahteva tako preveden dokument, ga mora strežnik ustrezno interpretirati (ob tem tudi izvaja programčke, ki so bili zapisani med značkama <server> in </server> ), rezultate pa pošilja odjemalcu.

JavaScript je programski jezik, ki spadada v skupino tolmačev. To pomeni, da se napisana koda programa ne prevede v program, ki bi ga lahko shranili v obliki izvršilne datoteke, pač pa poseben tolmač po vrsti razčlenjuje in izvršuje ukaze, ki smo jih napisali. JavaScript je predmetno usmerjen programski jezik, na prvi pogled precej podoben programskima jezikoma Java in C++. Kdor je že kdaj napisal kakšen program v enem od teh dveh jezikov, z JavaScriptom ne bo imel posebnih težav. Precej predmetov je v JavaScriptu že definiranih in jih lahko takoj uporabimo v svojih programih.

JavaScript je programski jezik, ki ima več uporab. Največkrat ga srečamo v spletnih brskalnikih (Client-Side JavaScript), pri Netscapu pa so ga vgradili tudi v svoj omrežni strežnik (Server-Side JavaScript). Poleg tega lahko JavaScript vključujemo v različne vrste dokumentov, kot so HTML, XML, VRML, in celo PDF. Elemente jezika JavaScript lahko razdelimo na tri nivoje:

Jedro (Core)

Jedro vsebuje tiste elemente jezika, ki so skupne vsem različnim uporabam. Sem se uvrščajo pravila o zgradbi programa (sintaksa), pravila o sestavljanju izrazov in stavkov, vgrajeni predmeti in funkcije...

Gostitelj (Host)

Glede na to kje se uporablja JavaScript, imamo na razpolago dodatne predmete, ki opisujejo trenutno stanje okolja. Če na primer uporabljamo JavaScript pri pregledovanju dokumentov HTML, imamo na razpolago predmete, ki opisujejo okno brskalnika, zgradbo dokumenta, evidenco o obiskanih straneh ...

Uporabnik (User)

Vsak uporabnik lahko v JavaScriptu definira svoje funkcije in predmete, ki jih nato uporablja, kot da so del jezika samega.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2003 : Aleš Romič