e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Jedro

Jedro skriptnega jezika JavaScripta predstavlja standard ECMA-262 z nekaterimi dodatki. Standard določa sintakso, nekatere osnovne predmete, njihove postopke in lastnosti in še nekatere globalne funkcije. Tako mora vsaka implementacija skriptnega jezika, ki bo v skladu s standardom ECMA-262, podpirati naslednje predmete:

  1. globalni predmet (lahko je tudi brez imena),
  2. Object,
  3. Function,
  4. Array,
  5. String,
  6. Boolean,
  7. Number,
  8. Math in
  9. Date.

Ti predmeti imajo določene tudi lastnosti in postopke, ki tudi morajo biti implementirani. Standard je tukaj zelo prilagodljiv, saj določa le osnovni nabor funkcionalnosti, ki jih mora podpirati skriptni jezik, dovoljuje pa poljubno razširjanje - lahko se doda lastne predmete, dodatne postopke in lastnosti predmetov, lahko se celo razši sintakso (standardna sintaksa seveda mora ostati nespremenjena).

Pri Netscapu so standardni implementaciji dodali le predmet RegExp (iz jezika Perl), ki se uporablja za delo z regularnimi izrazi, in seveda posameznim predmetom mnogo dodatnih lastnosti in postopkov. Nekoliko je bila razširjena tudi sintaksa.

Sintaksa

Sintaksa JavaScripta je zelo podobna sintaksi Jave. Oba jezika poznata predmete, v nobenem ni kazalcev, v obeh je večina entitet, s katerimi delamo, predmet. Do razlik pride pri naprednejših lastnostih, ki jih v JavaScriptu ni (npr. napredna obravnava izjem, izpopolnjen dogodkovni model, veliko število že definiranih gradnikov uporabniškega vmesnika), oziroma pri lastnostih, ki so neposredno povezane z dejstvom, da je JavaScript interpretiran (dinamično dodajanje razrednih atributov, dinamično ustvarjanje razredne hierarhije). Primerjava z Javo je v veliki meri neumestna, saj bi primerjali jabolka in hruške. Na eni strani Java poskuša zgraditi nadomestek operacijskega sistema, JavaScript pa je le delček internetnega brskalnika, sicer zelo pomemben, a le delček.

Stavki

Stavek JavaScripta je sestavljen iz rezervirane besede, ki jih uporabimo z določeno sintakso. En stavek se lahko razteza preko več vrstic. V eni vrstici lahko zapišemo več stavkov, ki morajo v tem primeru biti ločeni s podpičjem. Podpičja na koncu stavka so sicer dodana po želji. Priporočljivo pa jih je uporabiti. Mogoče bo v naslednji različici uporaba obvezna.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2003 : Davorin Lenart