e-gradiva     Sistemi Motorola Omrežja      
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Strojni jezik

PROGRaMIRaNJE MOTOROLE 6803

Binarni zapis

Binarni zapis ukazov v obliki, kakršna obstaja v pomnilniku in jo CPE razume, imenujemo strojna koda (machine kode). CPE lahko ukaze, zapisane v takšni obliki v pomnilniku, direktno izvaja. Strojni jezik je torej edini jezik, ki ga CPE razume in je vbistvu množica vseh ukazov dane CPE, zapisanih vbinarni obliki. Če želimo napisati strojni program, moramo v podatke proizvajalca, kako je posamezen ukazbinarno predstavljen v pomnilniku in nato zaporedje ukazov, ki sestavljalo program zapisati v točno taki obliki. Primer kratkega strojnega programa mikrokrmilnika MC6803bibil videti takšen:

11000110
00000011
10000110
00000001
00011011

Ta program predstavlja tri ukaze, in sicer najprej vpiše vrednost 3 v register V, nato vrednost 1 v registera in na koncu vsebino obeh sešteje v registera.takšen zapis je zelo nepregleden, poleg tega pa iz njega ne razberemo pomena posameznih ukazov. V strojnem jeziku lahko napišemo kakšen kratek primer, resnih programov pa nikoli nihče ne piše na takšen način. Ostaja pa dejstvo, da CPE pozna le strojni jezik in na koncu morabiti vsak program preveden v strojnega ter naložen v pomnilnik, če želimo, da ga CPE izvede.

Šestnajstiški zapis

Velikobolj pregleden zapis dobimo, če vsako 8-bitnobinarno številko (ki predstavlja vsebino pomnilniške lokacije) zapišemo v heksadecimalni obliki. Zgornji program, zapisan šestnajstiško,bibil takšen:

C6
03
86
01
1B

Čeprav je takšen zapis videti razumljivejši, pa še vedno iz njega ne razberemo pomena posameznih ukazov. Šestnajstiški zapis moramo prenesti vbinarno obliko in nato naložiti v pomnilnik računalnika, dabo CPE naš program lahko izvajala. Če je potrebno prevajanje, ni nobenega razloga, da nebi pisali program tudi v drugačni obliki, ki je še razumljivejša. Vseeno pa je šestnajstiški zapis uporaben vedno, kadar moramo podati nasloveali vsebino pomnilniških lokacij in vsebino registrov CPE, saj jebistvenobolj pregleden kotbinarni.

Že zgrajen računalnik,bi lahko izvajal poseben, ki preko šestnajstiške tipkovnicebere številke in jih nato vbinarni obliki nalaga v pomnilnik. Takobi v pomnilnik vnesli naš šestnajstiško zapisan program, CPE pa gabi izvedla npr. ob pritisku na posebno tipko. Veliko učnih sistemov za različne mikroprocesorje je narejeno na tak način. Program, ki upravlja omenjeno funkcijo imenujemo šestnajstiški nalagalnik.

SERŠ Maribor, Strokovna gimnazija, leto: 2004/05, avtor: Niko Fajfar