e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Zgodovina HTML

HTML je iznašel Tim Berners-Lee, ko je delal v CERN. Popularen je postal šele po izdelavi brskalnika, ki je bil razvit v NCSA. Po skromnem začetnem obdobju (1990-93) je prišlo nato do eksplozivne rasti svetovnega spleta. V toku razvoja je prišlo do mnogih razširitev v raznih smereh. Svetovni splet ponuja avtorjem več možnih načinov za prikaz vsebin v spletu. To še spodbuja motivacijo za iskanje skupnih rešitev in standardov.

HTML 2.0 (november 1995) je bil razvit pod iniciativo Internet Engineering Task Force (IETF) in se je pričel uporabljati konec leta 1994. HTML+ (1993) in HTML 3.0 (1995) sta precej razširila jezik HTML v primerjavi s prejšnjimi različicami. Kljub temu, da ni bil dosežen dogovor o standardizaciji in so obstajale različice jezikov, se je pričel zaradi svojih zmožnosti široko uporabljati. Z ustanovitvijo World Wide Web Consortium (W3C) je delovna skupina za HTML uspela najti skupen jezik med raznimi razvijalci in je v letu 1996 pričela s standardizacijo HTML. Rezultat je bil HTML 3.2 (januar 1997).

Večina uporabnikov se strinja, da se mora HTML pravilno prikazovati v različnih brskalnikih in na različnih platformah. To je pa tudi želja razvijalcev, saj na ta način za nižjo ceno izdelajo strani - ni potrebno razvijati različic.

Vsaka različica HTML je kompromis med industrijo računalniške opreme, internetnimi ponudniki, razvijalci spletnih strani, Internetnimi trgovci in drugimi, ki vlagajo svoja sredstva v Internet. Vsak si želi, da bi si s kar najnižjimi stroški uspel čim daljši čas igrati svojo vlogo.

HTML je bil razvit z vizijo, da bo lahko uporabljen na mnogih napravah, ki so priključene v splet: računalnike z različnimi resolucijami in barvnimi globinami, telefone, razne industrijske naprave...

HTML, ki ji bil standardiziran 24.12.1999, nosi oznako 4.01. Naslednje različice jezika HTML imajo ime XHTML.

W3C je bil pravzaprav popolnoma zaskrbljen kar se tiče prehoda, ki ga je bilo potrebno namestiti med HTML in XML. V maju leta 1998 je bila sklicana javna delavnica s predmetom pogovora o XHTML blizu San Francisca, California. Med dvodnevnim dogodkom so razvijalci svetovnega spleta, prodajalci programske opreme in avtorji priporočil za HTML in XML razpravljali, kako bi lahko prenesli HTML v svet XML. Rešitev, ki je bila predlagana, je bil prehodni jezik , ki bi zagotovil most med HTML in XML. Ta jezik je danes imenovan XHTML 1.

V pripravi je že standard XHTML 2.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2004 : Tomaž Pušaver