e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Element

Elementi so strukture, ki določajo zgradbo HTML dokumentov. Elementom lahko predpišemo dodatne atribute (lastnosti).

Vsak element je sestavljen iz treh delov: začetne značke, vsebine in končne oznake.

Značka (angl. tag) je besedilo, ki se nahaja med znakoma < in >. Zaključna značka vsebuje znak / takoj za znakom <. Npr. element span element vsebuje začetno značko, <span>, in zaključno značko, </span>. Začetna in zaključna značka omejujeta območje vsebine elementa span:

<span>To je drugače oblikovano besedilo</span>

Male črke

Značke lahko zapišemo izključno malimi črkami.

<TABLE summary="tabela">  // to je narobe
<TAble summary="tabela">  // to je narobe
<table summary="tabela">  // to je pravilno

Gnezdenje

Posamezni elementi se smejo gnezditi. Če se element span pojavi v elementu p, potem se mora začetna značka <p> pojaviti pred začetno značko <span>. Zaključna značka </span> se mora pojaviti pred zaključno značko </p>. V podanem primeru je element span otrok starša p. Za vsak element je določeno, kdo so lahko njegovi starši in njegovi otroci. Ne moremo gnezditi elemente znotraj drug drugega, če to preprečuje DTD, vrednosti atributov morajo ustrezati določeni zalogi vrednosti in dokument mora ustrezati vsem drugim omejitvam podanim v DTD.

<p> <span> To je to </p> </span>  // to je narobe, span je znotraj p
<span> <p> To je to </p> </span>  // narobe, p ne more biti otrok span
<p> <span> To je to </span> </p>  // to je pravilno

Odprte značke

Nezaključeni elementi v niso dovoljeni. Posamezni elementi omogočajo, da lahko izpustimo končno značko. To se elementi, ki nimajo vsebine. V tem primeru se v začetno značko na koncu napiše znak za zaključek značke </>. Pri tem je neznano zakaj nastal problem pri Netscape Navigatorju z narobe razumljenim ukazom <br/>. Nihče ne ve zakaj, ampak če je zapisano kot <br /> (s presledkom) deluje pravilno.

<br>		// to je narobe, manjka zaključek
<br> </br>	// to je narobe, prazni elementi nimajo ločenih značk
<br/>		// to je narobe, manjka presledek
<br />		// to je pravilno

Vrste elementov

Elementi so blokovni (block), če se obnašajo podobno kot odstavek. Takšni elementi dodajo prehod v novo vrsto samodejno. Običajno še dodajo prazen prostor pred in za elementom. Takšni elementi so preoblikovani p, h2, ol in neoblikovan div.

Elementi so vrstični (inline, text-level), če se prikaz nadaljuje v isti vrstici. Takšni elementi ne dodajo prehod v novo vrsto niti praznega prostora okoli elementom. Takšni elementi so preoblikovani img, tt, input in neoblikovan span.

Elementi so vrstični blok (inline-block), se prikaz nadaljuje v isti vrstici in še dodajo prazen prostor pred in za elementom. Takšni elementi so preoblikovani input, button.

Opomba: tip lahko spremenimo s slogovnimi predlogami.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2002 : Tomaž Pušaver