e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Zgodovina

Leta 1995 so pri podjetju Sun razvili nov programski jezik, poimenovan Java. Namenjen je pisanju programov, ki jih lahko nespremenjene izvajamo na vsakem računalniku, ne glede na vrsto procesorja ali operacijski sistem. Zaradi te lastnosti so ti programi idealni za vključitev na spletne strani, saj tam ne vemo vnaprej, na kakšnih vrstah računalnikov bodo uporabniki prebirali naše strani.

V tem času je svet fascinirala ideja Jave, ki se je takrat napovedovala kot jezik, ki bo integriran v spletne strani in bo omogočil velik napredek Interneta. Marketinška zveza Netscape in Sun Microsystems proti Microsoftu je primomogla k Javi v JavaScriptu. Večina ljudi misli, da Script pred besedo Java pomeni samo poenostavljeno različico Jave. Toda jezika imata skupnega samo toliko, kolikor sta se oba zgledovala po C ali Perl, ki imata podobno zgradbo in sintakso. Še večjo zmedo je nato povzročil Microsoft, ki je v svoj brskalnik Internet Explorer vgradil klon JavaScript iz Navigatorja, ki ga je poimenoval Jscript. Imena Java ni hotel uporabiti, saj je le-to v lasti Sun Microsystems.

Da bi izboljšali podporo programčkom, napisanim v jeziku Java, so pri podjetju Netscape še istega leta razvili programski jezik, ki so ga sprva poimenovali najprej Mocha. Zamisel je bila, da bo Java uporabljena za visoko zmogljive komponente, Mocha pa bo uporabljena za povezovanje komponent napisanih v Javi, strežniških komponent in pa za večjo interaktivnost dokumentov HTML. Ime so spremenili dvakrat. Najprej so ga po tehnologiji LiveConnect preimenovali v LiveScript. LiveScript, iz tržnih razlogov pa so ga kmalu preimenovali v JavaScript (zaradi popularnosti Jave). To ni bila ravno dobra poteza, saj je preveč uporabnikov mislilo, da je Java in JavaScript isto. Kljub začetnim pomanjkljivostim (slaba varnost, nestandardiziranost, pomanjkanje razvojnih orodij) je JavaScript sčasoma postal eno od najbolj priljubljenih orodij za izdelavo dinamičnih spletnih strani.

Vse kar imate Java in JavaScript skupnega sta podobni imeni. To sta dva popolnoma različna načina za spletno programiranje. Java je programski jezik, JavaScript pa je skriptni jezik. Javine applete vključujete v spletne strani kot dodatek (tako kot npr. pri Flash). Nekatere so mnenja, da je Java programiranje za "prave" programe, medtem ko z JavaScript lahko napravite le lepe efekte na spletnih straneh. Toda resničnost je danes drugačna. JavaScript je široko uporabljen jezik za spletno programiranje, Java pa je jezik, ki se ga učijo v šolah in razlagajo kako bo prišel čas, ko bo postala uporaben jezik.

Proučevanje zgodovine JavaScript je poučno za načrtovalce spletnih strani. S spremembami, ki so nastale pri razvoju jezika, je lahko razumeti oblikovanje uporabniškega vmesnika v spletu, interaktivnost... Vsekakor lahko rečemo, da je JavaScript prvorazredni potencial za izdelavo spletnih strani.

Skoraj vsakič se z novo različico Netscapovega Navigatorja pojavi nova različica JavaScrript. Microsoft ni hotel uporabiti Sun Microsystemovega zaščitenega imena Java, zato je svoj klon poimenoval JScript.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2003 : Gregor Čule