e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Scripti

Z uporabo skriptov se vnaša v sicer statične dokumente dinamiko. Uporaba skritov omogoča izradnjo spletnih aplikacij.

Če so skripti vgrajeni v sam dokument XHTML, mora element imeti deklariracijo #PCDATA (parsed content data). Oznake < in & se v dokumentu HTML obravnavajo kot začetek priveskov, entitete kot npr. &lt; in &amp; so obravnavane kot navodila tolmaču XML. Zato morajo biti skripti znotraj CDATA (unparsed content data):

<script>
 <![CDATA[
 ... ubežna sekvenca skripta ...
 ]]>
 </script>

Toda ta postopek ni združljiv s starejšimi različicami jezika HTML. Zato je strogo priporočljiva uporaba zunanjih skriptov. Vedno je potrebno uporabiti zunanji skript, če se se uporablja <, &, ]]>, ali -. Stari postopek skrivanja skriptov v komentarje ne prinaša zadovoljivih rezultatov, saj tolmači XML odstranijo vsebine komentarjev.

Dogodki

Dogodki so zelo pomembni pri programiranju v skriptnih jezikih. Dogodke običajno sproži uporabnik s svojimi dejanji. Predstavljajo nam torej odziv na nek dogodek. Če uporabnik klikne na gumb, se sproži dogodek click. Če pomakne kazalec čez povezavo, se sproži dogodek mouseover. Obstaja še več drugih dogodkov.

S skripti lahko vplivamo, da se spletna stran odziva na določene dogodke. Pomagamo si z dogodkovnimi stanji. Na primer, ko kliknemo na gumb, se odpre novo okno z določeno vsebino. Torej novo okno se odpre kot reakcija na dogodek click. Dogodek, ki ga uporabimo se imenuje onclick. Ta pove računalniku, kaj mora narediti, če uporabnik klikne na gumb.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2002 : Tomaž Pušaver