e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Deklariranje dokumenta

Spletne strani morajo vsebovati deklaracijo tipa dokumenta (DTD) DOCTYPE, če se želi, da bodo predstavljale pravilne dokumente.

Kakorkoli, zavedati se je potrebno, da bodo morda novejši brskalniki (na primer Internet Explorer 6, Netscape Navigator 7, Opera 7) obravnavali vaš dokument različno, odvisno od deklaracije <!DOCTYPE>. Če brskalnik prebere dokument z DOCTYPE, ga bo morda obravnaval kot pravilnega. Napačno formiran XHTML je lahko prikazan drugače, kot brez deklaracije DOCTYPE.

Pregledovanje kode XHTML z DTD

Spletni dokument je pregledan zglede na definicijo DTD. V DTD so napisana pravila za posamezne tipe dokumentov. Za preverjanje pravilnosti spletne strani se lahko uporabi TIDY. Dave Raggettov HTML TIDY je brezplačno orodje za čiščenje kode HTML. Lahko se ga uporabi tudi za težko berljive, dokumente ustvarjene z HTML urejevalniki in prirejevalniki. Lahko pa se obišče preverjevalnik na spletni strani validator.w3.org

Tipi dokumentov XHTML

Preden začnemo ustvarjati XHTML dokument moramo izbrati tip dokumenta. Kako se odločiti kateri tip dokumenta bomo uporabljali?

XHTML 1.0 Strict

XHTML 1.0 Strict ne vsebuje nobenih predstavitvenih informacij. Če ima opravka s slogom, izgledom in prikazom, so navodila podana brskalniku preko CSS ali XSL. V mislih lahko imamo nekaj preprostega, kot je izbrati barvo za tekst ali naslov, lahko pa tudi položaj slik v samem dokumentu. Za temi nastavitvami pa se skrivajo veliko bolj zapleteni ukazi, ki jih navajamo v CSS ali XSL. To so npr. velikost, poravnanost, slogi,vizualni pogledi tabel kot tudi zamiki, razmiki in pomiki. Vsi ti ukazi so bili odstranjeni iz različice jezika Strict , kar pomeni da v jeziku ni več elementov in atributov, ki bi upravljali z zgoraj omenjenimi lastnostmi besedila. Ti ukazi so namesto v brskalniku oziroma dokumentu zapisani v CSS.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

XHTML 1.0 Transitional

<!DOCTYPE html
PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Ideja o prehodnem (transitional) tipu dokumenta se je pojavila že v HTML 4.0. Uporabljamo ga kadar hočemo uporabiti značilnosti HTML in kadar hočemo podpirati brskalnike, ki ne razumejo oziroma ne znajo prevajati CSS. Atributi v jeziku XHTML 1.0 Transitional oblikujejo dokumentu npr. barvo, ozadje, širino in velikost. Pretehtajmo ta primer:

<p align="center"> Centriranje odstavka je določeno v HTML. </p>

Element odstavka je sestavljen. Atribut align vsekakor daje navodila za obliko določenega odstavka. Za Transitional dokument je takšen tip zapisa dovoljen, če pa bi bil to Strict dokument, bi morali biti navodila za obliko dokumenta podana v CSS.

XHTML 1.0 Frameset

Frameset tip dokumenta uporabljamo samo, kadar v samem dokumentu uporabljamo okvirje. Začenja se z Transitional tipom dokumenta in dodaja izbrane okvirje, elemente brez okvirjev itd.:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Frameset//EN"
"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-frameset.dtd">

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2002 : Tomaž Pušaver