e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje  
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

KAJ PRAVZAPRAV ŽE MORATE VEDETI

Preden začnete, morate poznati vsaj nekaj o:

To morate znati, če nameravate oblikovati spletne strani s slogovnimi predlogami. Le-te namenjene za zahtevnejše oblikovalce spletnih strani.

Kaj je CSS

Slogi so odpravili pisanje odvečne kode v HTML

HTML ukazi so bili narejeni za oblikovanje vsakega elementa posebej. Zgrajeni so tako, da si z ukazom najprej napovedal, da bo tu tabela, odstavek, kak drugi element. Sprva je bilo vse narejeno tako, da ni bilo pravzaprav nič oblikovano.

Potem so pri podjetjih Netscape in Microsoft ugotovili, da je potrebno za lepšo obliko strani uvesti neki novi ukaz, da bi bila stran bolj prijetna za ogled, tako so uvedli ukaz <font>, ki je določal obliko pisave, itn.

Da bi rešili ta problem so pri neprofitni organizaciji World Wide Web Consortium (W3C) iznašli slogovne predloge in jih dodali HTML 4.0. Sedanje različica brsklalnikov (Netscape Navigator, Internet Explorer, Opera...) podpirajo CSS.

Slogovne predloge lahko prihranijo veliko časa

Slogi v HTML določajo, kako so elementi v HTML oblikovani. Slogovne predloge so ponavadi shranjene v posebnem dokumentu, zaradi lažje preglednosti. Eno zunanjo slogovno predlogo lahko uporabite potem na vseh drugih straneh, če jih je več. Če ste že kdaj skušali spreminjati recimo pisavo v vseh elementih HTML, potem veste, koliko truda lahko prihrani slogovna predloga.

Slognvne predloge CSS nam omogočajo, da nadzorujemo slog strani samo preko enega dokumenta, in to je ravno največja prednost. Ker so elementi ponavadi globalno povezani med sabo, s spremembo le enega pravila zamenjamo na primer ozadje vseh spletnih strani.

Različice

Trenutna različica CSS je 2.1. Brskalniki, ki podpirajo to različico, mrajo pravilno prebrati tudi pravila CSS 1.0. Brskalniki, ki podpirajo CSS 1.0, morajo brebrati dokumente v CSS 2.1, pri tem pa preskočijo vsa pravila, ki jih ne prepoznajo.

Veljavna slogovna predloga temelji na plasti CSS, ki je uporabljena. Vsak veljaven dokument CSS1, je tudi veljaven dokument CSS 2.1, čeprav se nekatera pravila CSS1 malenkostno razlikujejo od tistih v CSS 2.1. Dokument CSS2 pa ni nujno veljaven dokument CSS 2.1 in obratno, saj so nekatera CSS 2.1 dodana in nekatera odvzeta.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2002 : Niko Fajfar