e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje  
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

IZDELAVA PLASTI Z ATRIBUTOM id

Plast ustvarimo tako, da uporabimo individualno imenovan slog in vanj vključimo lastnosti za položaj, ki je določen z relativno ali absolutno vrednostjo.

Pravila za slog lahko ustvarimo v glavi dokumenta ali v ločeni datoteki. Najprej poimenujemo PLAST. To ime je v slogni desno od simbola #. Nato se določijo lastnosti, ki bo imela plast. Uporabi se običajna sintaksa, ki je potrebna za izdelavo slognih predlog:

#prva_PLAST
  {
  position:relative;
  color:blue;
  font-size:50pt;
  }

#druga_PLAST
  {
  position:absolute;
  left:20px; top:200px;
  color:red;
  font-size:20pt;
  }

Nato je potrebno vključiti plast v telo dokumenta z blokovnim elementom, ki ima atribut id (običajno je to div) tako, da bo plast vstavljena in bodo njene lastnosti vsebovane v kontekstu tega elementa, npr.:

<div id="prva_PLAST"> To je test. </div>
<iv id="druga_PLAST"> In še en test. </div>

Pomembno

Pomembno si je zapomniti, da je plast z imenom naslovljena na drugačen način, kot pa individualni imenovani slog. Pri plasti z imenom sploh ni potrebno uporabiti lasnosti class. Uporabimo le lasnost id za naslavljanje ali vstavljanje plasti z imenom v dokument.

Zapomnite si, da sta dva različna zapisa besede plast: Plast in PLAST različna. Dokumenti XML, CSS in JavaScript razlikujejo med malimi in velikimi črkami. Dokumenti HTML ne razlikujejo med malimi in velikimi črkami. Zato IE ne loči med malimi in veliki črkami tudi v CSS, čeprav bi to moral!

Plastem lahko določimo več lastnosti, kot so: položaj, višina, širina, barva ozadja, barva pisave, odmik od posameznih robov, slog pisave in podobno.

Položaj se opiše s pravili za top, left, bottom, right. Lega plasti se izračuna glede na enega izmed oglišč brskalnika ali vsebovanega elementa.

Lastnost width je uporabljena za določanje vodoravne širine neke plasti. Lahko jo določimo s številko, kateri sledi enota za merjenje, kot sta palci ali piksli; lahko uporabimo besedo auto; ali pa določimo procentno vrednost, kateri sledi znak (%). Osnovna vrednost za to lastnost je 100% vsega možnega prostora v oknu brskalnika, ki je lahko uporabljeno za plast ali če je gnezdena plast, takrat bo vsebina skočila, na širino plasti, ki jo vsebuje.

Lastnost height je uporabljena za določanje navpične stranice neke plasti. Lahko jo določimo z besedo auto; jo doloČimo z številko, kateri sledi enota za merjenje; ali pa z odstotki. Če ni določena nobene višina, potem se bo plast razširila na najmanjšo potrebno dolžino, da lahko prikaže vso vsebino. Če določimo vrednost višine, ki je neprimerna za pravilen prikaz vsebine, potem se bo PLAST avtomatsko razširila, za prikaz vsebine.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2004 : Benjamin Šaler