e-gradiva       Excell EWB      
  logotip  
SERŠ Maribor Avtorji Primeri

OBLIKOVANJE ZNAKOV

slika

ALT+B, C

Celice lahko oblikujemo sproti, že med vnašanjem podatkov, lahko pa tudi kasneje, ko je vnašanje že končano. Za vse, ki niso dovolj vešči dela s programom je primernejši drugi način. Oblikujemo označene znake ali znake, ki bodo napisani od trenutnega položaja kazalca naprej.

Do pogovornega okna za oblikovanje celic Oblika celic pridemo z ukazom Celice v meniju Oblika. Odpre se okno z več karticami. Za oblikovanje pa imamo na voljo tudi gumbe, ki jih najdemo v originalnih orodjarnah, lahko pa jih tudi poiščemo v dodatnih in jih inštaliramo v predlogo. Odločimo se lahko tudi za uporabo bližnjic s tipkovnico.

slika

CTRL+SHIFT+F

Na kartici Pisava oblikujemo znake. Znakovna vrsta je napisana v okencu Pisava. V okencu Predogled pa vidimo izgled pisave. S pomočjo gumbka ali smerniških tipk prelistamo seznam.

slika

Vse znakovne vrste si lahko ogledamo v okolju Windows 95 (ikona Tabela znakov, ki jo najdemo v meniju Start po Programi in naprej pod Pripomočki ). Prepričati se moramo, ali vsebuje izbrana pisava tudi slovenske znake (večina imen se konča s CE). Priporočam, da uporabljate raztegljive znakovne vrste, ki jih spoznate po znaku TT (True Type) pred imenom..

slika

Lastnost znaka je njegova velikost. Velikost merimo v točkah. Ena točka je 1/72 palca (25,4mm je en palec po moderni definiciji). Običajna velikost pisave je 10 tock. V okence (Velikost na kartici Pisava, Velikost pisave v orodjarni) vpišemo velikost znakov, ki ni nujno ravno tista iz seznama.

slika

Za povečevanje in pomanjševanje velikosti znakov za 2 točki imamo v orodjarnah na voljo tudi dva gumba.

slika

CTRL+B

Znake lahko povdarimo. To dosežemo s klikom na Bold v okvirčku Slog pisave na kartici Pisava okna Oblika celic. V orodjarni imamo na voljo gumb Krepko.

slika

CTRL+I

Znake lahko zapišemo nagnjeno. To dosežemo s klikom na Italic v okvirčku Slog pisave na kartici Pisava okna Oblika celic. V orodjarni imamo na voljo gumb Ležeče, s tipkovnico pa to dosežemo s pritiskon natipki CTRL in I. Znaki so lahko zapisani hkrati poudarjeno in nagnjeno, če le imamo takšne znakovne vrste inštalirane.

slika

CTRL+U

Znake lahko tudi podčrtamo. Podčrtovanje izberemo na kartici Pisava okna Oblika celic v okencu za podčrtovanje (Podčrtavanje). Znaki so lahko podčrtani enojno. Na tipkovnici pritisneno tipki CTRL in U ali v orodjarni gumb Podčrtano).

slika

Dvojno podčrtovanje (Dvojno) dosežemo z izbiro opcije v okencu za podčrtovanje, s pomočjo tipk ali s pritiskom na gumb Dvojno (ni ga v standardnih orodjarnah).

slika

Znakom lahko tudi izberemo posebne efekte, na kartici Pisava okna Oblika celic to storimo v nizu izbir za posebne efekte (Učinki).

Znaki so lahko prečrtani (Prečrtano), prečrtani v zgornjem indeksu (Nadpisano) in prečrtani v spodnjem indeksu (Podpisano).

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Borut Čuček, Leonard Polanec, Igor Kmetič