e-gradiva     Sistemi Motorola Omrežja      
  logotip  
SERŠ Maribor    

Osebni računalniki

IBM NetVista

IBM NetVista

Izvor besede osebni računalnik sega v družbo IBM, ki je to besedo uvedla in sicer z besedama "personal computer". Prvi IBM osebni računalnik je prišel na prodajna mesta proti koncu leta 1981. Bil je velik in okoren, da je privlačil svojo pozornost. Imel je 16 KB pomnilnik (največ 64 KB), disketno enoto z zmogljivostjo 160 KB, vgrajen programski jezik basic in črno-bel monitor. IBM je prinesel velik dobiček in slavo. Čeprav po sestavi v njem ni bilo čisto nič IBM, so ga ljudje sprejeli kot, da bi bilo vse v njem IBM. Vendar pa je pri njem le bistvo, da ga je izdelal IBM, s pomočjo Microsoftovih programov, katerim na čelu je bil Bill Gates.

Danes si takih računalnikov, kot je bil ta prvi ne moremo predstavljati, saj ni imel v začetku niti trdega diska, ampak je shranjevanje omogočala 160 KB disketa. Bil pa je tudi zelo počasen, saj je deloval s frekvenco približno 4,77 MHz. Vendar pa je to za tisti čas bilo nekaj kar si ljudje niso mogli predstavljati. Vseboval je operacijski sistem DOS 1,0. Imel pa je tudi eno skrivnost za katero še tisti čas druge računalniške družbe niso znale in niso morale narediti takega računalnika, v katerem bi delovali čisto vsi programi kot so v prvem osebnem računalniku. Ta skrivnost je bil BIOS. Kajti, če za BIOS ne bi bili zvedeli mi ne bi dandanes sedeli za tako zmogljivimi računalniki.

Zanimanje zanj je bilo tolikšno, da so kratek čas imeli težave z izdelovanjem. Vendar pa so jim te težave bile zelo dobro poplačane, saj prej niso pričakovali tolikšnega povpraševanja. Od tistega časa pa do danes je tehnika zelo napredovala, saj so računalniki dosti bolj zmogljivi in hitri. Vendar pa so vsi ti današnji računalniki grajeni na osnovi prvega osebnega računalnika. Torej, če ni bi bilo prvega tudi jaz ne bi mogel tega besedila niti natipkati na računalnik.

IBM PC XT

IBM PC XT

IBM PC XT

Leta 1983 je prišel na svetlo prvi osebni računalnik IBM ali IBM PC XT. Bil je opremljen z originalnim DOS, barvnim monitorjem CGA, kmalu pa še z Windows 1.0. Cena je bila okoli 7500 dolarjev. Ta računalnik so izdelali v njihovi odpadniški, neodvisni poslovni enoti na Floridi.

Zanimivosti o prvem osebnem računalniku IBM

IBM PC je kmalu zasenčil vse računalnike na trgu, deloma po zaslugi domiselne televizijske reklamne kampanje, ki je prikazovala Charlieja Chaplina v vlogi potepuha, ki tipka na enega od računalnikov slonokoščene barve. Zaradi potepuha z rdečim nosom je bil PC videti kot prijazna naprava, ki jo je čisto preprosto uporabljati. Izkazalo se je, da je družba podcenila napovedi o prodaji za več kot 800 odstotkov. Obrat v Boca Ratonu ni mogel dovolj hitro izdelati toliko računalnikov, da bi zadostil povpraševanju. Prihajalo je do velikega zastoja pri dobavi naročil. Tako so od avgusta do decembra leta 1981 pri IBM prodali 13.533 osebnih računalnikov, ki so mu prinesli 43 milijonov dolarjev prihodka. Do konca leta 1983 jih je prodal več kot pol milijona. Operacijski sistem, ki ga je vseboval prvi osebni računalnik, je ustvaril Microsoft. Ta različica, ki je bila v njem je bila prva in nedopolnjena, zato so jo dopolnili in za to dopolnjeno različico je kodo napisal Tim Peterson. Ta različica DOS 1.1 je omogočila pisanje informacij na obeh straneh diskete. Tako se je zmogljivost disketnega pogona računalnika IBM PC s 160 KB podvojila na 320 KB.

Ko je bila marca leta 1982 različica DOS 1.1 izdelana sta se Gates in Peterson podala na pot, da bi prikazala delovanje tega operacijskega sistema na PC. Pozneje se je Microsoft lotil izdelave sistema DOS 2.0, nove različice operacijskega sistema za IBM PC/XT (osebni računalnik). To je bil prvi osebni računalnik, ki je podatke namesto na diskete shranil tudi na disk. DOS 2.0 je bil bistveno bolj zapleten kot DOS 1.0. Imel je dvajset tisoč vrstic kode, medtem ko je prva verzija operacijskega sistema vsebovala le štiri tisoč vrstic.

Današnji osebni računalniki so kloni prvega osebnega računalnika

Na začetku računalniške tekme je večina proizvajalcev tekmovala s strojno opremo, ne s programi. Prvi, ki so doumeli, da so pomembni programi, in ne strojna oprema, so bili pri podjetju Compaq. V skladu s to zamislijo so sklenili narediti računalnik, ki bo popolnoma združljiv z IBM. Združljiv s PC pomeni, da vsi programi, ki tečejo v PC, tečejo tudi v njem. Drugi računalniki so bili tedaj združljivi le do neke mere. Za popolno združljivost je pomemben BIOS, ki pa je bil skrivnost IBM.

Tako se je pri Compaq rodil prvi klon PC, računalniki, ki so bili IBM PC samo podobni, vendar ne popolnoma združljivi, pa so hitro izginili s prizorišča. Tako so vsi današnji PC kloni.

IBM je razvijal vedno novejše in zmogljivejše računalnike, tako je naslednji računalnik na tržišče prišel leta 1983 imenovan IBM PC njegova cena pa je bila 999 dolarjev. Vsi današnji računalniki, ki jih uporabljamo doma, v službi in tudi na drugih področjih so IBM PC-kompatabilni. Tako se je razvoj računalnikov vedno hitreje nadaljeval: PC 286, PC 386, PC 486, PC 586. Leta 1992 pa so se na tržišču pojavili pri pentiumi, ki jih je proizvajalo podjetje INTEL. Procesor je vseboval preko 3000000 tranzistorjev imel pa je 64-bitno vodilo za prenos podatkov. Vendar uporaba teh računalnikov močno upada, saj so ti hitro zastareli zaradi današnjega hitrega razvoja računalnikov. Sedaj se kupuje največ računalnikov z AMD-jevimi Athloni in Intelovimi Pentiumi 4 (frekvenca: do 3Ghz).

Še o nekaterih osebnih računalnikih

Iskra Delta Partner

Iskra Delta Partner

Iskra Delta Partner - Leto izdelave: 1983, V osemdesetih letih je bil Partner najbolj razširjen osebni računalnik v Sloveniji, ki se je uporabljal v proizvodnji in šolstvu. Poganjal ga je procesor Zilog Z80 (4 MHz), nameščen pa je bil CP/M, v tistih časih najbolj priljubljen operacijski sistem za osebne računalnike.

Apple II c

Apple II c

Apple II c - Leto izdelave: 1984 do 1990, Legendarni prvi komercialno uspešen osebni računalnik, ki je nastal v garaži računalniških navdušencev Steva Wozniaka in Steva Jobsa. Imel je že vse lastnosti sodobnih računalnikov - nadgradljivost, barvni grafični vmesnik. Največji hit - prva elektronska preglednica VisiCalc. Apple II je deloval še prek televizije. Razstavljeni Apple II c je približno sedem let mlajši, opremljen z 9-palčnim monitorjem in s tiskalnikom. Priloženih je še nekaj programov in igric, med drugim se je lahko pohvalil z legendarnimi Space Invadersi. Cena je bila 1295 dolarjev.

SERŠ Maribor, Strokovna gimnazija, leto: 2004, avtor: Jerneja Trofenik