Značajevka

Značajevka je pripovedno delo, ki je blizu noveli.

Novelo si spoznal z delom Dekameron, ki ga je napisal Boccaccio. Kaj je že značilno za to epsko obliko?

Novela (novella – novost, novica) je krajša pripovedna proza s snovjo iz sodobnega ali preteklega stvarnega življenja, v njej ni nadnaravnih ali pravljičnih dogodkov. Zgodba je zaokrožena okoli enega samega dogodka, v njej je malo oseb, zaplet in razplet morata biti presenetljiva, včasih igra glavno vlogo kak predmet.

V njej nastopa malo oseb, v ospredju pa je lik posebneža s tragično ali komično usodo. Dogodek ima en sam, stopnjevanje napetosti je dramatsko. Lahko bi rekli, da je novela, ki podrobneje predstavi eno samo osebo.

Ta tip zgodbe je pravzaprav tipičen za obdobje, ki ga pogosto imenujemo prehod od romantike k realizmu na Slovenskem, saj zanimanje za nenavadne, izjemne ljudi prihaja iz romantike. Res pa je, da so ti posebneži premaknjeni v resnično okolje, pri Jenku v vaško. Namesto opisa stvarnosti imamo podrobno predstavitev junakove duševnosti.

Geneza 

Jenkov Tilka po mnenju Janka Kosa še ne dosega zahtev prave novele, saj dogodek, ki je predstavljen, ni opisan dovolj podrobno in ni razvit. Gre torej za nekak poskus oziroma začetke in zametke slovenske pripovedne proze. Zaradi predstavitve psihe junaka je blizu psihološkemu realizmu, ki pa je zaradi izbire posebneža v vaškem okolju netipična snov za pravi objektivni realizem, je torej romantično obarvan. Delo je izšlo leta 1858 v Slovenskem glasniku.

avtor