pdf

Krst pri Savici poskusi razdeliti na 6 delov, motiv vsakega pa predstavi z besedno zvezo. (Besedilo najdeš v wordovi datoteki desno.)


Zgradba Krsta je tako simetrična: Črtomir ob Bohinjskem jezeru, retrospektiva o srečnih časih z Bogomilo, nato pa sledi srečanje z Bogomilo, kjer dekle prav tako pripoveduje o dogodkih v preteklosti, svojem spreobrnjenju, in nazadnje sledi dialog, ki se konča s Črtomirovim krstom in slovesom obeh zaljubljencev.

 

Teme

domovina

družina

ljubezen

prijateljstvo

bivanje/obstoj

 

Sporočilo
Krst je najpomembnejši del pesnite, združuje pa osebno in narodno problematiko. Izpostavlja temo romantične ljubezni in junakove nesreče. Zlasti številne so razlage za Črtomirovo spreobrnitev, ki ponujajo ključ za razumevanje sporočila. Čeprav je duhovščina takrat menila, da gre za slavospev krščanstvu, je bržkone verjetnejša trditev o neizmerni moči ljubezni, ki je značilna za romantiko. Črtomir je res razmišljal o svojih prednikih, njihovo vero je branil kot svojo zaradi spoštovanja. V precepu je bil tudi zaradi prijateljev, popeljal jih je v boj, pod njegovim vodstvom so vsi darovali življenja za svoje ideje, nikoli jih ni želel izdati. Vendar so vsi že mrtvi, Bogomila pa je živa, žrtvovala se je zanj, zaobljubila se je bogu in se odpovedala lastni sreči s svojim dragim zaradi ljubezni, samo da bi ostal živ. Taki predanosti se ni mogoče upreti. V zahvalo za to ljubezen se Črtomir najbrž samo njej na ljubo tudi sam pokristjani. Naj vsaj njej ostane upanje na onstransko združitev, naj vsaj ona ohrani vero v srečo. Zdi se, da ji je to zaradi njene lastne odpovedi dolžan. Romantično.
Ali pa gre le za resignacijo oz. sprijaznjenje z nemilo usodo?
In smo zopet pri posvetilnem sonetu, v katerem Prešeren pravi, da je srečen le tisti, ki verjame v srečo po smrti, v onstranstvu.
Ampak na nekaj se človek mora opreti, nekaj ga mora ohranjati pri življenju ...

avtor