e-gradiva       Excell EWB      
  logotip  
SERŠ Maribor Avtorji Primeri

PREGLEDNICE

Preglednico ali tabelo si lahko predstavljamo kot poljubno velik list papirja, ki je porazdeljen na posamezne celice. Celice tvorijo vrstice (označene so s številkami) in stolpce (označeni so s črkami). Posamezne liste s preglednicami nato povežemo v zvezke.

slika

V celice zapisujemo različne vrste podatkov: številke (tudi datume in čas), besedilo, enačbe, slike, zvok... Medtem ko so številke in besedilo statični podatki, pa enačbe vnašajo v preglednico dinamiko, saj namreč na podlagi obstoječih vrednosti v drugih celicah izračunavajo nove vrednosti.

V računalniških preglednicah je vsebina celice ali besedilo ali številka ali enačba. Prednost računalniških preglednic je samodejno preračunavanje glede na spremembe vhodnih podatkov.

Preglednice so namenjene predvsem raznim tabelaričnim računanjem, v manjši meri služijo tudi kot preprosta skladišča podatkov. Zelo učinkovita pa so kot orodja za grafično predstavitev podatkov v obliki tabel, grafov in prezentacij.

Danes so najbolj znane preglednice Corel Quatro Pro, IBM Lotus 1-2-3 in seveda Microsoft Excel.

Preglednice so tudi sestavni deli pisarniških zbirk. Excel v vključen v paket Microsotf Office. V zbirki so še urejevalnik besedila (Word), program za izdelavo prezentacij (PowerPoint), program za delo z zbirkami podatkov (Access), in še nekateri dodatki.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Borut Čuček, Leonard Polanec, Igor Kmetič