e-gradiva       Excell EWB      
  logotip  
SERŠ Maribor Avtorji Primeri

IZDELAVA GRAFIKONA

slika

V preglednici označimo področje podatkov, ki jih želimo prikazati v grafikonu. Nato pritisnemo gumb Čarovnik za grafikone. Miška dobi dodatek v obliki grafikona. Z njo določimo področje, na katerem bo narisan grafikon.

slika

Čarovnik nam odpira pogovorna okna in sproti mu odgovarjamo na postavljena vprašanja. Prednost dela s čaroviki je tudi v možnosti vračanja za korak nazaj (Nazaj). V prvem koraku nas čarovnik vpraša po področju podatkov za grafikon. Pri kreiranju grafikona izbere Excel prvi stolpec in prvo vrstico za osi x in y. V kolikor smo pravilno določili področje gremo v naslednji korak (Naprej).

slika

V drugem in tretjem koraku izbiramo obliko grafikona:

Vrste grafikonov:<

Palični

slika

Palični grafikon ponazarja primerjavo med posameznimi elementi. Kategorije so postavljene navpično, vrednosti pa vodoravno; poudarek je na primerjavi vrednosti in manj na času.

Naložen palični grafikon prikazuje razmerje posameznih elementov glede na celoto.

Stolpčni

slika

slika

Vodoravni/navpični stolpični tip grafikona, prikazi posameznih vrednosti so med seboj ločeni

Stolpčni grafikon prikazuje spremembo podatkov v določenem časovnem obdobju ali ponazori primerjavo med elementi. Kategorije so postavljene vodoravno, vrednosti pa navpično; s tem so poudarjene spremembe v času.

Naložen stolpčni grafikon prikazuje razmerje posameznih elementov glede na celoto. 3D-perspektivni stolpčni grafikon primerja podatke vzdolž dveh osi. Na tem 3D-grafikonu lahko primerjate prodajo po četrtletjih v Evropi s prodajo v dveh drugih odsekih

Črtni

slika

Točke grafikona so med seboj povezane s črtami

Trend podatkov je prikazan v enakomernih presledkih.

Tortni graf

slika

Tortni grafikon prikazuje sorazmerno velikost elementov, ki sestavljajo niz podatkov, glede na vsoto teh elementov. Vedno prikazuje le en niz podatkov in je uporaben, ko pomembnega elementa nočete poudariti.Če želite, da so manjše rezine bolje vidne, jih lahko v tortnem grafikonu združite kot en element in nato ta element prikažete kot manjši tortni ali palični grafikon zraven glavnega grafikona.

Kolobarni graf

slika

Podobno kot tortni tudi kolobarni grafikon prikazuje razmerje delov glede na celoto, vendar lahko vsebuje več kot le en niz podatkov. Vsak prstan kolobarnega grafikona predstavlja svoj niz podatkov.

Polarni graf

slika

V polarnem grafikonu ima vsaka kategorija svojo os, ki izhaja iz sredine. Črte povezujejo vrednosti istega niza podatkov.S polarnim grafikonom primerjamo agregatne vrednosti več nizov podatkov. V tem grafikonu pokriva niz podatkov znamke A največjo površino, ki s tem predstavlja znamko z največjo vsebnostjo vitaminov.

XY (raztreseni) grafikon

slika

XY (raztreseni) grafikon prikazuje razmerja med številskimi vrednostmi v več nizih podatkov ali pa izriše dve skupini števil kot en niz XY-koordinat. Podatki so razporejeni v neenakomernih presledkih ali v gručah. Ponavadi se uporablja za prikaz znanstvenih podatkov.Svoje podatke razporedite v vrstice ali stolpce tako, da bodo x-vrednosti in ustrezne y-vrednosti ležale druga ob drugi.

Grafikon, ki je primeren za prikaz matematičnih vrednosti (edini!).

Ploščinski graf

slika

Ploščinski grafikon poudarja velikost spremembe v določenem času. S prikazom vsote narisanih vrednosti prikazuje tudi razmerje delov glede na celoto.V tem primeru ploščinski grafikon prikazuje tako povečano prodajo v Ljubljani kot prispevek vsakega mesta k skupni prodaji.

Površinki graf

slika

Površinski grafikon je uporaben, ko želite najti najboljšo kombinacijo med dvema nizoma podatkov. Podobno kot na topografskih kartah, barve in vzorci označujejo področja z enakim obsegom vrednosti.Ta grafikon prikazuje različne kombinacije temperature in časa, pri katerih je natezna trdnost enaka.

Borzni graf

slika

Končnointervalni grafikon se pogosto uporablja za prikaz vrednosti delnic. S tem grafikonom lahko prikazujete tudi znanstvene podatke, npr. prikaz temperaturnih sprememb. Pri ustvarjanju tovrstnih borznih grafikonov morajo biti podatki pravilno razporejeni.Borzni grafikon, ki prikazuje količino, ima dve osi vrednosti, eno za stolpce, ki prikazujejo količino, in drugo za vrednosti delnic. Količino lahko vključite v končnointervalni grafikon ali v začetno-končni intervalni grafikon.

Stožčni, cilindrični in piramidni

slika

Podatki, predstavljeni v obliki stožcev, valjev in piramid, dajo 3D-stolpčnim in paličnim grafikonom poseben učinek.

slika

V četrtem koraku določimo naslove za posamezne dele grafikona. Običajno sta prva vrstica in prvi stolpec namenjema za naslove (Uporabi 1 vrstic/stolpcev za ...).

slika

V petem koraku se je potrebno odločiti, ali mu bomo dodali legendo, naslov, naslove za posamezne osi.

slika

Grafikon lahko tudi kasneje oblikujemo s pomočjo ponovnega priklica čarovnika ali s pomočjo gumbov, ki se nahajajo v orodjarni Grafikoni. Celoten grafikon ali posamezne dele lahko oblikujemo tudi z dvojnim klikom na celotnem grafikonu ali na njegovem delu. Grafikon se obnaša kot vsak drug objekt na naši pregledici (spreminjanje velikosti, prestavljanje, kopiranje).

slika

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Borut Čuček, Leonard Polanec, Igor Kmetič