e-gradiva       Excell EWB      
  logotip  
SERŠ Maribor   Primeri

OSCILOSKOP

Osnovno

slika

Osciloskop uporabljamo za spremljanje časovno spremenljivih električnih signalov.

Priključitev

slika

Inštrument je prikazan kot ikona. Priključke vedno spojimo na ikono inštrumenta in ne na sam inštrument.

Napetost lahko merimo glede na poljubno referenčno točko. V kolikor ne vežemo osciloskopa na nobeno fererečno tokčo (vhod GND na inštrumentu), program samodejno uporablja za referenčno točko ozemljitev, ki mora biti v vezju.

slika

Barva prikazanega signala je enaka barvi linije, ki vodi do osciloskopa. Osciloskop lako tudi povečamo s pritiskom na gumb ZOOM (pomanjšamo z REDUCE). S pritiskom na gumb SAVE shranimo prikaz osciloskopa v datoteko (ASCII format).

Sistemske nastavitve

slika

Nastavitve inštrumentov lahko spreminjamo. Pri teh nastavitvah lahko določimo, kako nam bo osciloskop izrisoval krivulje. Pause after each screen pomeni, da nam bo osciloskop po vsaki strani, ki jo izriše počakal, da pritisnemo tipko RESUME, nato pa izriše naslednjo stran.

To je zelo uporabno, ko imamo opravka s prehodnimi pojavi.

Opazovanje v oknu Analyses

slika

To je okno za analizo vezij. Tukaj lahko spremljamo odziv vezja. Izriše se graf, ki je enak tistemu na osciloskopu. Razlika je ta, da so v tem oknu zraven napisane še enote, v katerih merimo.

slika

Pri proženju se lahko odločimo za A kanal, za B kanal ali za proženje preko zunanjega vhoda (EXT), kar je tudi prokazano na sliki levo. Prožimo lahko na prednjo ali na zadnjo fronto signala, ki jo lahko tudi prestavimo iznad ali izpod x osi.

slika

Amplitudo lahko spreminjamo. Postopek spreminjanja nam nazorno kaže animacija.

slika

Osciloskop ima dva kanala. Amplitudo signala zanju priredimo s spreminjanjem veličin v obsegu med 10 V in 50 KV na delec. Časovno sliko lahko premaknemo navzgor ali navzdol za 3 delce. Na zaslonu lahko prikazujemo izključno izmenične veličine (AC).

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Leonard Polanec, Darko Kostić, Kristjan Njakaš