e-gradiva       Excell EWB      
  logotip  
SERŠ Maribor   Primeri

LOGIČNI ANALIZATOR

Osnovno

slika

16 kanalni logični analizator uporabljamo za spremljanje časovno spremenljivih digitalnih električnih signalov.

Ko je vezje aktivirano, logični analizator snema vhodne vrednosti. Ko je je preklopni signal (triggering signal) viden, logični anlizator prikaže pre- in post-preklopne podatke. Zgornja vrsta prikazuje vrednosti kanala 0, naslednja vrsta prikazuje vrdenosti kanala 1 in tako naprej. Binarna vrednost vsakega bit-a trenutne besede je prikazana na priključkih na levi strani inštrumenta.

Priključitev

Nastavitve

slika

STOP/RESET

S tipko RESET zbrišemo ekransko sliko analizatorja. Za odložitev shranjenih podatkov, ko logični analizator ni vklopljen kliknite Stop. Če je logični analizator že vklopljen in prikazuje podatke, Stop nima učinka.

slika

CLOCK

Logični analizator prožimo na prednjo (Positive) ali zadnjo fronto(Negative) urinega impulza, na notranji (Internal) ali na zunanji (External) signal.

Ura (Clock) obvesti logični analizator kdaj naj začne brati vhodni signal.

Nastavitev ure:

1. Kliknimo Set v območju ure na logičnem analizatorju. Prikaže se pogovorno okno za nastavitev ure (Clock Setup dialog).

2. Nastavimo pozitivni ali negativni rob ure (Clock edge).

3. Izberimo zunanji (external) ali notranji (internal) signal.

4. Kliknimo Accept.

Urni opis (Clock qualifier) je vhodni signal, ki filtrira urni signal. Če je postavljen na x, potem je opis onemogočen in urni signal določa kdaj se bodo vzorci brali. Če je postavljen na 1 ali 0, se vzorci preberejo samo, ko se urni signal ujema z izbranim opisom signala.

slika

Opazovanje odziva

slika

Na prikazalniku logičnega analizatorja spremljamo odziv vezja.

Sistemske nastavitve

slika

Tukaj nastavljamo napetost, pri kateri bo analizator preklapljal med 0 in 1. Od 0V do 3.5V je logična 0, od 3.5V pa do 5V pa je logična 1.

Inštrument je prikazan kot ikona. Priključke vedno spojimo na ikono inštrumenta in ne na sam inštrument.

Vhode priključimo na sponke z oznakami od 0 do 15. Analizator nam prikaže logično 1 kot visoko napetost (H) in logično 0 kot nizko napetost (L), kot je to dogovorjeno za pozitivno logiko.

Nasvet: V kolikor želite prikazati signale na prikazalniku logičnega analizatorja v barvah, mora biti povezava do vhoda logičnega analizatorja te barve.

slika

PROŽENJE

Prožimo lahko tudi na točno določeno vhodno besedo (pogovorno okno Trigger Pattern).

Proženj do tri ali več kombinacij besed:

1. Kliknemo Set v prožilnem oknu logičnega analizatorja.

2. Kliknemo v oknu z oznako A, B, ali C in vpišemo binarno besedo. X lahko pomeni 1 ali 0.

3. Kliknemo v oknu za proženje kombinacij (trigger combinations) za izbiro med osmimi kombinacijami.

4. Kliknemo Accept. Prožilec je vhodni signal, ki filtrira prožilni signal. Če je postavljen na x, potem je opis onemogočen in urni signal določa kdaj se bodo vzorci brali. Če je postavljen na 1 ali 0, se vzorci preberejo samo, ko se urni signal ujema z izbranim opisom signala.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Leonard Polanec, Darko Kostić, Kristjan Njakaš