Prisluhni zadnjemu Wertherjevemu pismu Lotte. (Bere Dagmar Pečovnik.)



Oglej si film na YouTube, ki uprizarja isti motiv. (Klikni na ikono za posnetek.)

Ali filmska različica sledi literarni predlogi? Navedi morebitne razlike.

romantične sestavine

Dogajanje v romanu je subjektivno, omejeno v glavnem na junakovo čustveno doživljanje. V romanu je prikazan za tisti čas nov tip človeka, ki živi v sporu z družbo in samim seboj. Gre za romantičnega človeka-plemenitega, ljubečega, toda v življenju razočaranega, zato nesrečnega in tragičnega. Uteho si išče v idilični naravi, nato v ljubezni do dekleta in na koncu v smrti. Ljubezen do Lotte naj bi ga rešila, vendar ga ta na koncu požene v smrt. Iz tega pa izhaja tudi glavno romantično nasprotje, to je nasprotje med ideali in stvarnostjo.

Kaj/kdo je Wertherjev ideal in kakšna je stvarnost?

Wertherjev ideal, njegova želja je Lotte, brez katere ne more živeti. Ker pa je Lotte oddana, svojega ideala ne more uresničiti, saj mu stvarnost (realno življenje) tega ne dopušča.

Pomembna v romanu so tudi so razpoloženja, zlasti ob naravi. In prav romantika je bila prva, ki je odkrila ves njihov pomen za človekovo življenjsko občutje. Te romantične prvine se kažejo tudi v Goethejevem romanu.

Okvir junakovim doživetjem, čustvom in razpoloženjem tvori narava s svojimi značilnimi spremembami, ki ustrezajo tragični spremembi junakove usode. Spoznanje družbene neenakosti in krutosti naravnih procesov ga polagoma navda z melanholijo tako imenovanega svetobolja.

Poišči v SSKJ razlago pojma svetobolje?

Misel, da je svet slab. Človek se počuti v svetu tujec, svet mu je odtujen, ne vidi izhoda, rešitve, svet doživlja boleče. Zanj so značilna pesimistična čustva.

ROMAN V PISMIH

Goethe se je odločil za nov tip romana, tj. roman v pismih ali pisemski roman. Napisan je docela ali delno v obliki pisem. Posledica navedene oblike je močna subjektivnost v romanu, neposreden izraz doživljanja in značajev. Ker so pisma napisana v 1. osebi, vsebuje delo pripovedovalca.

avtor