e-gradiva     Sistemi Motorola Omrežja      
  logotip  
SERŠ Maribor    

ukazi

Kaj stori računalnik, če pritisnemo tipko na tipkovnici? Kako se izpiše na tiskalnik ekranska slika? Uporabniku res ni potrebno znati programirati ta opravila. Pri vsakem računalniku je točno predpisan način, kako pride CPE do prvega ukaza (npr. po vklopu ali po pritisku na tipko "reset") od tu dalje je vse določeno z ukazi.

V vseh današnjih računalnikih so določena pravila kako računalnik izvršuje ukaze. Poznamo dva načina:

Danes se pojavljajo tudi računalniki, pri katerih je del ukazov realiziran s fiksno ožičeno logiko, del pa z mikroprogramiranjem. Vsak ukaz mora vsebovati informacijo dveh strogo ločenih vrst:

Ukaz je vedno shranjen v pomnilniški besedi ali v več sosednjih pomnilniških besedah. Ukaz razdelimo na operacijsko kodo in operand. Razdelitev ukaza na polja z obema vrstama informacije imenujemo format ukaza. Polje, ki vsebuje informacijo o operaciji, imenujemo operacijska koda. Polje, ki vsebuje informacijo, kje se nahaja operand, imenujemo določilo operanda. V splošnem velja, da se nek operand lahko nahaja v enem od naslednjih treh delov računalnika:

Ena od pomembnih odločitev v zvezi z ukazi vsakega računalnika je največje število eksplicitnih operandov, ki lahko nastopajo v ukazu. Poleg eksplicitnih operandov namreč nastopajo v mnogih ukazih tudi implicitni operandi, ki so določeni v skladu z nekim pravilom.

Zgradba ukazov

Ukaz mora vsebovati informacijo, ki omogoča, da CPE iz nje razbere kaj mora narediti. Ta informacija je zapisana v bitih, ki sestavljajo ukaz. Ti biti so običajno združeni v več polj. Polju, ki določa operacijo, pravimo operacijska koda. Število polj, njihovo velikost in pomen posameznih bitov v njih, imenujemo zgradba ali format ukaza.

Pri danem številu operacij, tipov operandov, načinov naslavljanja, števila eksplicitnih operandov in načinu shranjevanja operandov v CPE, je v principu mogoče zgraditi ukaze na veliko različnih načinov. Med njimi so najpomembnejši naslednji:

SERŠ Maribor, Strokovna gimnazija, leto: 2004/05, avtor: Nejc Dolinar